AWARDS

THE ELLIE AWARDS 2023 NOMINEES

The Australian Screen Editors Guild is delighted to announce
the following Nominees for the 2023 Ellie Awards.

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CURRENT AFFAIRS

Andrew Cooke ASE Australian Story: Changing Minds

Angela Leonardi Australian Story: Getting Heavy - WINNER

Josh McAtamney Dateline: Teens, Love And War

Simon Phegan Dateline: Bank Robbers

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN SHORT DRAMA

Lily Davis 14 in February

Grace Eyre Hafekasi

Patrick McCabe Katele (Mudskipper)

Caitlin Spiller Everybody Dies…Sometimes

James Taylor Mud Crab - WINNER

 

THE SOLID STATE AWARD FOR BEST EDITING IN COMEDY

Mathew Evans Queen of Oz Season 1 Episode 6

Angie Higgins Deadloch Season 1 Episode 1

Annabelle Johnson Deadloch Season 1 Episode 4 - WINNER

Ariel Shaw Gold Diggers Season 1 Episode 3

 

THE DIGISTOR AWARD FOR BEST EDITING IN OPEN CONTENT

Matias Bolla 8 Nights Out West Episode 2 Kurdish

Ryan Boucher "G'day” Tourism Australia

Kevin Luk The Future of Everything

Sean McDermott Latitudes – Window - WINNER

Rolando Olalia Latecomers Episode 4

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN A MUSIC VIDEO

Nick Campbell Thunder Rumbles - The Cat Empire

Luey Conway Right Here Right Now - Jessica Mauboy

Brad Hurt Drown - Kim Dracula - WINNER

John McGovarin Ultraviolet - Voyager

 

THE BLACKMAGIC AWARD FOR BEST EDITING IN A COMMERCIAL

Lily Davis RM Williams - WINNER

Bernard Garry ASE Navy

Kevin Luk Walk with Care

Sean McDermott The Australian Ballet – 60 Years Strong

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CORPORATE & BRANDED

Kent Hau R Plates

Andrew Holmes Leaps by Bayer

Jarred Lammiman #SITG 2023 That’s a Wrap!

Grace O’Connell Ovarian Cancer JILL - WINNER

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN TRAILERS AND PROMOS

John Binstead After the Party

David Scarborough Monolith

Veina Yang The Last Daughter - WINNER

Shih-Yin Judy Yeh Flyways: The Untold Journey Of Shorebirds

 

THE AMBIENCE ENTERTAINMENT AWARD FOR BEST EDITING IN CHILDREN’S ENTERTAINMENT

Karryn de Cinque Beep and Mort Season 1 Episode 5

Daniel Oates Barrumbi Kids Season 1 Episode 9 - WINNER

Ariel Shaw Turn Up The Volume Season 1 Episode 9

 

THE ENDEMOL SHINE AUSTRALIA AWARD FOR BEST EDITING IN REALITY

Rachelle Baynie and Sam Natale The Bridge Episode 1

Sebastien Carew-Reid and Beren Davidson Hunted Series 2 Episode 1

Peter Crombie Alone Australia Episode 10

Sam Hart Alone Australia Episode 1 - WINNER

Guto Roberts The Love Triangle Series 1 Episode 1

Guto Roberts and Adam Druce The Summit Episode 1

 

THE ADOBE AWARD FOR BEST EDITING IN FACTUAL ENTERTAINMENT

Simon Callow-Wright Inside The Sydney Opera House Episode 3

Zoe Davis and Brian Hovmand Limitless with Chris Hemsworth Episode 2 Shock - WINNER

Niki Hiini Old Peoples Home For Teenagers Episode 1

Christopher Mill Police Rescue Australia Episode 1

Scott Walmsley Undressed Episode 5

 

THE EIZO AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY & DOCUMENTARY SERIES

Natasha Alves The Platypus Guardian

Peter Crombie and Lawrie Silvestrin ASE Folau Episode 1

Andrea Lang ASE, Mark Atkin ASE, Hilary Balmond The Australian Wars Episode 1

Elliott Magen, Mark Atkin ASE, Hilary Balmond The Australian Wars Episode 3

Patrick McCabe Still We Rise

Aleck Morton and Lydia Springhall Queerstralia Episode 1 - WINNER

 

THE BLUE POST AWARD FOR BEST EDITING IN DRAMA

Melanie Annan Safe Home Episode 1

Mathew Evans Significant Others Episode 1

Geoff Lamb ASE The Clearing Episode 1 - WINNER

Adrian Rostirolla ASE The Messenger Episode 6

Ariel Shaw Heartbreak High Episode 1

 

THE AVID AWARD FOR BEST EDITING IN FEATURE DRAMA

Dany Cooper ASE Carmen

Margi Hoy Sissy

Geoff Lamb ASE Talk to Me - WINNER

Nick Meyers ASE The New Boy

Simon Njoo ASE The Stranger

 

THE AUDIO NETWORK AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY FEATURE

Melanie Annan and Elizabeth Mirzaei Natalia

Chris Bamford Ride: A Brutal Fairytale

Bryan Mason and David Scarborough The Defenders

Simon Njoo ASE Harley & Katya

Steven Sander Volcano Man - WINNER

David Scarborough The Last Daughter