awards

THE AUSTRALIAN SCREEN EDITORS GUILD IS PLEASED
TO ANNOUNCE  THE FOLLOWING WINNERS AND NOMINEES
FOR THE 2020 ELLIE AWARDS

 

THE AVID AWARD FOR BEST EDITING IN FEATURE DRAMA

NICK FENTON – 'True History of the Kelly Gang'

ANDY CANNY – 'The Invisible Man' - Winner

PHILIP HORN – 'Hearts and Bones'

SCOTT WALMSLEY – 'Unsound'

 

THE BLUE POST AWARD FOR BEST EDITING IN DRAMA

MARTIN CONNOR – 'Stateless' - Episode 5

GEOFF LAMB – 'The Commons'  - Episode 1  - Winner

MARK ATKIN ASE – 'Stateless'  - Episode 1

BRYAN MASON – 'The Hunting'  - Episode 1

ADRIAN ROSTIROLLA – 'The Secrets She Keeps' - Episode 3

 

THE AUSTRALIAN FILM TELEVISION & RADIO AWARD BEST EDITING IN SHORT DRAMA

MATTHEW SAWYER – 'Inferno'

SHANNON MICHAELAS – 'Natalie'

MICHAEL SHANKS, KEVIN LUK & CHRIS HOCKING – 'Rebooted'  - Winner

MERLIN EDEN – 'Carmentis'

JESSIE HILDEBRAND – 'My First Panic'

 

THE SOLID STATE AWARD FOR BEST EDITING IN COMEDY

GRACE EYRE – 'Groundhog Night'

DEBORAH PEART ASE – 'Upright' - Episode 5 - Winner

MATHEW EVANS – 'The Other Guy'

NATHAN WILD ASE – 'Part Time Private Eyes'

 

THE AUDIO NETWORK AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY FEATURE

HILARY BALMOND – 'The Skin of Others'

PHILIP HORN, LILY DAVIS & PETER BARTON – 'Run'

ROLANDO OLALIA & SAM ZUBRYCKI – 'Miguelto Canto a Borinquen'

LINDI HARRISON ASE – 'The Leadership'  - Winner

SCOTT WALMSLEY – 'Machine'

 

THE VIDEOCRAFT AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY AND SERIES

NICHOLAS DUNLOP – 'Storm in a Teacup'

PHILIPPA ROWLANDS ASE – 'Revelation' - Episode 3 "Goliath" - Winner

DAVID SCARBOROUGH – 'Getting Their Acts Together'

ADAM WRIGHT – 'The Test' - Episode 3

 

THE ADOBE AWARD FOR BEST EDITING IN FACTUAL ENTERTAINMENT

KAREN CRESPO – 'One Born Every Minute' - Episode 1

SIMON CALLOW-WRIGHT & RACHEL GRIERSON-JOHNS –
'Love on the Spectrum'  - Episode 1 - Winner

KATIE FLAXMAN – 'Filthy Rich and Homeless' - Season 3 -  Episode 3

STEVEN ROBINSON ASE – 'Filthy Rich & Homeless' - Season 3 - Episode 2

ASH WATSON – 'Struggle Street' - Season 3 - Episode 1

 

THE ENDEMOL SHINE AUSTRALIA AWARD FOR BEST EDITING IN REALITY

JEREMY MOORE & DAN HART – 'Australian Survivor'  - Season 5, Episode 3 - Winner

RHODRI WYN LEWIS & KAREN JOSEPH – 'Married at First Sight' - Series 7 -  Episode 2

KAREN CRESPO –  'Australian Survivor' - Season 5 -  Episode 9

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CURRENT AFFAIRS

ANDREW COOKE – 'Australian Story' - "What Doesn’t Kill You"

JOSH McATAMNEY – 'Dateline' - "Human Cargo" - Winner

LEAH DONOVAN – 'Foreign Correspondent' -  "Stolen Children"

LILE JUDICKAS – 'Foreign Correspondent' - "Atom Hunters"

 

THE BLACKMAGIC AWARD FOR BEST EDITING IN A COMMERCIAL

LUKE HAIGH – Vodafone ‘Life to the Power of 5G’

ALEXANDRE DE FRANCESCHI ASE – NRMA ‘Pavlova’ - Winner

LAURENCE VAN CAMP – IQOS  ‘Simply Amazing’

MICHAEL HOULAHAN – Latitude  ‘Let’s’

STEWART ARNOTT – Levis  ‘Use Your Voice’

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CORPORATE AND BRANDED

DYLAN BEHAN – Unexpected Journeys - 'Anything but Boring'

CHRIS WARD – TAC -  'Towards Zero' - Winner

CHRISTOPHER BARON – TAL -  'SpotChecker'

TOM ANTOLINI – Volvo Penta -  'Allabah Pastoral Co'

BRAD HURT – Four Seasons - ‘Bahrain Bay Events Like No Other’

 

THE POST LOUNGE AWARD FOR BEST EDITING IN A MUSIC VIDEO

SAXON WRIGHT – Complete - 'Taxi'

LUCAS VAZQUEZ – Kodaline - 'Wherever You Are'

KRIS ROWE – Mick Flannery - 'Wasteland' - Winner

NICK CAMPBELL – Surfaces and Elton John - 'Learn to Fly'

CHRISTOPHER BARON –  Joep Beving - 'Saudade da Gaia'

 

THE DIGISTOR AWARD FOR BEST EDITING IN OPEN CONTENT

CHRIS BROWN – 'Kitt'

PHILIP HORN – 'Run' (Film Trailer)

DAVID SCARBOROUGH – 'Ice Ball' - Winner

ALLAN HARDY – 'Viva the Underdogs' (Trailer)

ADAM RULE – 'Jeremy McClure'

 

2020 ACCREDITEES

ORLY DANON ASE

GEOFF LAMB ASE

MICHAEL HOULAHAN ASE

JULIE-ANNE DE RUVO ASE

© 2021 Australian Screen Editors · Privacy · Contact us