THE AUSTRALIAN SCREEN EDITORS GUILD IS PLEASED TO ANNOUNCE
THE FOLLOWING  NOMINEES AND WINNERS
FOR THE 2021 ELLIE AWARDS

THE AVID AWARD FOR BEST EDITING IN FEATURE DRAMA

NICK FENTON – 'NITRAM' - Winner

MELANIE ANNAN – 'I Met a Girl'

MERLIN EDEN – 'The Furnace'

MARK WARNER ASE – 'June Again'

 

THE BLUE POST AWARD FOR BEST EDITING IN DRAMA

GABRIEL DOWRICK – 'Wakefield' Episode 8 - Winner

GRACE EYRE – 'The Tailings'

DAVE REDMAN ASE – 'Jack Irish' Series 3 Episode 4

NICOLE LA MACCHIA – 'Eden' Episode 7 - "Drysdale"

DEBORAH PEART ASE – 'Bump' Season 1 Episode 1

 

THE AUSTRALIAN FILM TELEVISION & RADIO SCHOOL AWARD
FOR
BEST EDITING IN SHORT DRAMA

TANIA M NEHME – 'Ayaan' - Winner

ELAINE SMITH – 'Sparkles'

STEWART ARNOTT – 'Beautiful They'

TONY MCGRATH – 'Decommissioned'

STEPHANIE O'BRIEN – 'Pools'

 

THE SOLID STATE AWARD FOR BEST EDITING IN COMEDY

GABRIELLA MUIR – 'The End' Episode 1

NICHOLAS HOLMES ASE – 'The End' Episode 6 - Winner

KATIE FLAXMAN – 'Fisk' Episode 1

KATHY FREEMAN – 'Hardball' Series 2 Episode 8

ANNABELLE JOHNSON – 'Rosehaven' Series 4 Episode 8

 

THE AUDIO NETWORK AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY FEATURE

PETER O'DONOGHUE – 'I'm Wanita'

SIMON NJOO ASE – 'River'

TANIA M NEHME – 'My Name is Gulpilil' - Winner

KAREN JOHNSON & NICK MEYERS ASE – 'Firestarter'

 

THE VIDEOCRAFT AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY AND SERIES

MELANIE ANNAN & CHRISTOPH WERMKE – 'Three Songs for Benazir' - Joint Winner

ORLY DANON ASE – 'Stutter School'

ANDREW HOPE – 'Ms Represented' Episode 2

LILE JUDICKAS – 'Exposed: The Ghost Train Fire' Episode 1 -  Joint Winner

SCOTT WALTON – 'Bowled Over: A Dragumentary'

 

THE ADOBE AWARD FOR BEST EDITING IN FACTUAL ENTERTAINMENT

KAREN CRESPO – 'Old People’s Home for Four Year Olds' Episode 1 - Winner

BEN NUNNEY – 'Reputation Rehab' Season 1 Episode 2

SIMON CALLOW WRIGHT & LEANNE COLE – 'Love on the Spectrum' Season 2 Episode 3

ORLY DANON ASE – 'Old People’s Home for Four Year Olds' Episode 4

PETER CROMBIE – 'Outback Ringer' Season 2 Episode 4

 

THE ENDEMOL SHINE AUSTRALIA AWARD FOR BEST EDITING IN REALITY

GUTO ROBERTS & SEBASTIEN CAREW-REID – 'Australian Survivor' Season 6 Episode 1 - Winner

ANNI HRYCKIEWICZ &  THEODORE GOUSKOS – 'Married at First Sight' Season 8 Episode 16

TIMOTHY SYMONDS-HALL – 'Beauty and the Geek' Series 7 Episode 3

LUKE RICHARDS – 'The Bachelor Australia' Series 8 Episode 7

 

THE BEATBOX AWARD FOR BEST EDITING IN CURRENT AFFAIRS

MICAH McGOWN – 'Dateline' -  "Thailand on the Brink"

ANDREW COOKE – 'Australian Story' -  "To Catch a Stalker"

JOSH McATAMNEY – 'Dateline' -  "Zoo Troubles"

PETER O’DONOGHUE – 'Foreign Correspondent' - "#WhatsHappeningInMyanmar" - Winner

 

THE BLACKMAGIC AWARD FOR BEST EDITING IN A COMMERCIAL

LUCAS VAZQUEZ – Google - 'Helping You Help Them'

MARK BURNETT – Toyota - ' Breaking Point'

BERNARD GARRY ASE – Telstra -  'Australia is Why'

ANDREW HOLMES – Kathmandu - 'We’re Out There'

JOSEPH MORRIS – Jaeger-LeCoultre - Winner

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CORPORATE AND BRANDED

MATTHEW SAWYER – NDIS Recruitment Video - 'Carers Queensland'

ANDREW HOLMES – Audi -  'Electric Eye'

LILY DAVIS – ANZ - ‘We Do How' - Winner

BRAD HURT – 'The Voice' 2021 Promo

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN A MUSIC VIDEO

ANDREW HOLMES – Julia Stone - 'Fire in Me'

TOM ANTOLINI – Ziggy Alberts - 'heartbeat'

LEILA GAABI – Julia Stone - 'Unreal'

LUCAS VAZQUEZ – Genesis Owusu - 'The Other Black Dog' - Winner

 

THE DIGISTOR AWARD FOR BEST EDITING IN OPEN CONTENT

ANDREW HOLMES – 'UN75: The Future We Want'

ANDREW SHANKS – 'Love Guns & Level Ups' Episode 5

EMILY CLULOW – 'Australian Open 2021' Day 1 Opener

MARK BENNETT – 'Yellow Jack' - Winner

MATIAS BOLLA – 'Letters'

 

2021 ACREDITEES

ADRIAN ROSTIROLLA   ASE

ANDREW COOKE ASE

FREDERICO (RICCY) FELIXBERTO ASE