Awards

THE AUSTRALIAN SCREEN EDITORS GUILD IS PLEASED TO ANNOUNCE
THE FOLLOWING  NOMINEES AND WINNERS
FOR THE 2021 ELLIE AWARDS

 

THE AVID AWARD FOR BEST EDITING IN FEATURE DRAMA

NICK FENTON – 'NITRAM' - Winner

MELANIE ANNAN – 'I Met a Girl'

MERLIN EDEN – 'The Furnace'

MARK WARNER ASE – 'June Again'

 

THE BLUE POST AWARD FOR BEST EDITING IN DRAMA

GABRIEL DOWRICK – 'Wakefield' Episode 8 - Winner

GRACE EYRE – 'The Tailings'

DAVE REDMAN ASE – 'Jack Irish' Series 3 Episode 4

NICOLE LA MACCHIA – 'Eden' Episode 7 - "Drysdale"

DEBORAH PEART ASE – 'Bump' Season 1 Episode 1

 

THE AUSTRALIAN FILM TELEVISION & RADIO SCHOOL AWARD
FOR
BEST EDITING IN SHORT DRAMA

TANIA M NEHME – 'Ayaan' - Winner

ELAINE SMITH – 'Sparkles'

STEWART ARNOTT – 'Beautiful They'

TONY MCGRATH – 'Decommissioned'

STEPHANIE O'BRIEN – 'Pools'

 

THE SOLID STATE AWARD FOR BEST EDITING IN COMEDY

GABRIELLA MUIR – 'The End' Episode 1

NICHOLAS HOLMES ASE – 'The End' Episode 6 - Winner

KATIE FLAXMAN – 'Fisk' Episode 1

KATHY FREEMAN – 'Hardball' Series 2 Episode 8

ANNABELLE JOHNSON – 'Rosehaven' Series 4 Episode 8

 

THE AUDIO NETWORK AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY FEATURE

PETER O'DONOGHUE – 'I'm Wanita'

SIMON NJOO ASE – 'River'

TANIA M NEHME – 'My Name is Gulpilil' - Winner

KAREN JOHNSON & NICK MEYERS ASE – 'Firestarter'

 

THE VIDEOCRAFT AWARD FOR BEST EDITING IN DOCUMENTARY AND SERIES

MELANIE ANNAN & CHRISTOPH WERMKE – 'Three Songs for Benazir' - Joint Winner

ORLY DANON ASE – 'Stutter School'

ANDREW HOPE – 'Ms Represented' Episode 2

LILE JUDICKAS – 'Exposed: The Ghost Train Fire' Episode 1 -  Joint Winner

SCOTT WALTON – 'Bowled Over: A Dragumentary'

 

THE ADOBE AWARD FOR BEST EDITING IN FACTUAL ENTERTAINMENT

KAREN CRESPO – 'Old People’s Home for Four Year Olds' Episode 1 - Winner

BEN NUNNEY – 'Reputation Rehab' Season 1 Episode 2

SIMON CALLOW WRIGHT & LEANNE COLE – 'Love on the Spectrum' Season 2 Episode 3

ORLY DANON ASE – 'Old People’s Home for Four Year Olds' Episode 4

PETER CROMBIE – 'Outback Ringer' Season 2 Episode 4

 

THE ENDEMOL SHINE AUSTRALIA AWARD FOR BEST EDITING IN REALITY

GUTO ROBERTS & SEBASTIEN CAREW-REID – 'Australian Survivor' Season 6 Episode 1 - Winner

ANNI HRYCKIEWICZ &  THEODORE GOUSKOS – 'Married at First Sight' Season 8 Episode 16

TIMOTHY SYMONDS-HALL – 'Beauty and the Geek' Series 7 Episode 3

LUKE RICHARDS – 'The Bachelor Australia' Series 8 Episode 7

 

THE BEATBOX AWARD FOR BEST EDITING IN CURRENT AFFAIRS

MICAH McGOWN – 'Dateline' -  "Thailand on the Brink"

ANDREW COOKE – 'Australian Story' -  "To Catch a Stalker"

JOSH McATAMNEY – 'Dateline' -  "Zoo Troubles"

PETER O’DONOGHUE – 'Foreign Correspondent' - "#WhatsHappeningInMyanmar" - Winner

 

THE BLACKMAGIC AWARD FOR BEST EDITING IN A COMMERCIAL

LUCAS VAZQUEZ – Google - 'Helping You Help Them'

MARK BURNETT – Toyota - ' Breaking Point'

BERNARD GARRY ASE – Telstra -  'Australia is Why'

ANDREW HOLMES – Kathmandu - 'We’re Out There'

JOSEPH MORRIS – Jaeger-LeCoultre - Winner

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN CORPORATE AND BRANDED

MATTHEW SAWYER – NDIS Recruitment Video - 'Carers Queensland'

ANDREW HOLMES – Audi -  'Electric Eye'

LILY DAVIS – ANZ - ‘We Do How' - Winner

BRAD HURT – 'The Voice' 2021 Promo

 

THE ASE AWARD FOR BEST EDITING IN A MUSIC VIDEO

ANDREW HOLMES – Julia Stone - 'Fire in Me'

TOM ANTOLINI – Ziggy Alberts - 'heartbeat'

LEILA GAABI – Julia Stone - 'Unreal'

LUCAS VAZQUEZ – Genesis Owusu - 'The Other Black Dog' - Winner

 

THE DIGISTOR AWARD FOR BEST EDITING IN OPEN CONTENT

ANDREW HOLMES – 'UN75: The Future We Want'

ANDREW SHANKS – 'Love Guns & Level Ups' Episode 5

EMILY CLULOW – 'Australian Open 2021' Day 1 Opener

MARK BENNETT – 'Yellow Jack' - Winner

MATIAS BOLLA – 'Letters'

 

2021 ACREDITEES

ADRIAN ROSTIROLLA   ASE

ANDREW COOKE ASE

FREDERICO (RICCY) FELIXBERTO ASE