awards

THE AUSTRALIAN SCREEN EDITORS GUILD IS PLEASED TO ANNOUNCE THE FOLLOWING NOMINEES AND WINNERS FOR THE 2018 ELLIE AWARDS

AVID AWARD FOR FEATURE DRAMA

NICK MEYERS ASE – Sweet Country

DANY COOPER ASE – Breath  -  Winner

NIKKI STEVENS – Jirga

SEAN LAHIFF – Jungle

ANDY CANNY – Upgrade

 

BLUE POST AWARD FOR DRAMA

MARK PERRY ASE – Friday on My Mind – Part 2

DEBORAH PEART ASE - Mystery Road – Season 1 – Episode 1 – “Gone”

BILL RUSSO ASE – Blue Murder Killer Cop – Part 2 - Winner

GEOFF LAMB – Riot

MARK ATKIN ASE – Safe Harbour – Episode 4

 

AFTRS AWARD FOR SHORT DRAMA

MATTHEW WALKER – Sherbert Rozencrantz, You’re Beautiful

SCOTT WALMSLEY – Second Best

KATRINA BARKER – Concern for Welfare  - Winner

JESSIE HILDEBRAND – Yulubidyi - Until the End

CLEMENT SOO & NEAL ENGELBRECHT – Milquetoast

 

ADOBE AWARD FOR COMEDY 

NATHAN WILD  ASE – Rosehaven - Series 2 – Episode 4

GABRIEL DOWRICK – The Other Guy – Episode 2  - Winner

BRYAN MASON – Fucking Adelaide – Episode 2

ANNABELLE JOHNSON – Rosehaven – Series 2 – Episode 8

  

AUDIO NETWORK AWARD FOR DOCUMENTARY FEATURE

KATIE FLAXMAN – Outsiders

ANDREA LANG ASE – Back Track Boys - Winner

CHRISTIAN GAZAL & SCOTT GRAY ASE – Mountain

SHANNON SWAN & KEN SALLOWS ASE – Gurrumul

 

SPECTRUM FILMS AWARD FOR DOCUMENTARY

DAVID BANBURY – Prisoners and Pups

ZAC GRANT – You See Monsters

SAM HART & HARRIET CLUTTERBUCK ASE – Hawke:  The Larrikin and the Leader  - Winner

SIMON CALLOW-WRIGHT – Employable Me – Episode 1

 

VIDEOCRAFT AWARD FOR FACTUAL ENTERTAINMENT

FIONA STRAIN ASE – Catalyst – Meet the Avatars

PETER CROMBIE – Body Hack 2.0 – Iraq - Winner

CHRISTOPHER MILL – Back in Time for Dinner – Episode 1

FEDERICO FELIXBERTO – Who do you Think you Are – Series 9 – Episode 1

 

ENDEMOL SHINE AWARD FOR REALITY

MELINDA GEORGE – Masterchef Series 10 – Episode 18

FEDERICO FELIXBERTO  -  Australian Ninja Warrior – Series 2 – Episode 1

LEANNE COLE & LOUISE MASSIGNAT - Married at First Sight – Series 5 – episode 31 - Winner

TESS JENNER – Bachelor in Paradise – Episode 4

 

ASE AWARD FOR CURRENT AFFAIRS

LEAH DONOVAN – Foreign Correspondent – Machine Man - Winner

STUART MILLER  - Foreign Correspondent – Escape from Marawi

ANDREW COOKE – Australian Story – Without Rhyme or Reason

ROGER CARTER & KENT GORDON  -  Australian Story – Baby Steps

 

ASE AWARD FOR COMMERCIAL

ADRIAN BARAC – Royal Far West ‘Tin Can Telephone’

ALEXANDRE DE FRANCESCHI ASE – Apple ‘First Dance’

JOSEPH MORRIS – Foundry – For the New Creative - Winner

BRAD HURT – ASICS Cricket Australia “I Move Me”

ADAM KHAMIS – Eurovision Asia Promo

 

ASE AWARD FOR BRANDED CONTENT

JOSEPH MORRIS – TEDxSydney 2018 – Humankind

BRAD HURT  - R M Williams – The Signature Craftsman

ANDREW HOLMES – 2017 Byron Bay Festival - Winner

SCOTT WALMSLEY – The Circle – Episode 2

 

HYPERACTIVE AWARD FOR MUSIC VIDEO 

KELLY CAMERON – Okenyo – 20/20

STEWART ARNOTT – DMAs “The End” - Winner

BRAD HURT – Bebe Rexha – Bad Bitch

 

DIGISTOR AWARD FOR OPEN CONTENT

BRYAN MASON – A Field Guide to Being a 12 Year Old Girl

KAREN PEARLMAN – After the Facts - Winner

PETER CROMBIE – Gun Ringer – Episode 1

GRACE EYRE – 50 Shades of No

CHRIS BAMFORD & ROBERT PERRY – Sir John Monash Museum Immersive Experience

Click here to see photos from the night: 2018 Awards.

© 2019 Australian Screen Editors · Privacy · Contact us